mabas
13 اسفند 1401 - 15:42

تولید دارو از مهمترین برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی همدان

همدان-رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان توسعه همه‌جانبه، تولید دارو، بین‌المللی‌سازی دانشگاه و هوشمند نمودن دانشگاه را از اولویت‌های کاری مدیریت دانشگاه علوم پزشکی همدان عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدمهدی مجذوبی در نشست با نشست نماینده ولی‌فقیه در دانشگاه‌ها و استاندار همدان با تشکر از استاندار همدان و حجت الاسلام و المسلمین رستمی به عنوان عضو هیأت مدیره دانشگاه اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی همدان در ۱۶ ماه گذشته با اپیدمی کرونا مواجه بود و با فروکش کردن کووید به سرعت ظرفیت‌های مورد مطالبه حوزه‌های مختلف دانشگاه فعال شد.

وی با تاکید بر تلاش مسئولان دانشگاه برای تحت تأثیر قرار نگرفتن فعالیت‌های دانشگاه در مواجهه با حاشیه‌های اجتماعی سیاسی، اظهار کرد: نگاه خوب وزارت متبوع به دانشگاه به ویژه برخی حوزه‌های برگزیده گویای اقدامات خوب واحدهای مختلف است.

رئیس دانشگاه، گزارش مختصری از اقدامات انجام شده در حوزه‌های آموزش، بهداشت، درمان، غذا و دارو، تحقیقات و فناوری، دانشجویی فرهنگی و تربیت بدنی بیان داشت.

وی با اشاره به رتبه دوم در بین دانشگاه‌های تیپ ۲ در ارزشیابی جامع تحقیقات و فناوری از تلاش‌های انجام شده برای کسب این موفقیت قدردانی کرد.

مجذوبی با بیان اینکه معاونت توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی دانشگاه از نظر برنامه‌ریزی و پیگیری در وزارت بهداشت شناخته شده است، اظهار کرد: تا چند ماه آینده پروژه‌های عمرانی ازجمله بیمارستان اکباتان تکمیل می‌شود و ۱۱ پروژه عمرانی نیز در دست اقدام است.

ساماندهی صد در صدی دانشجویان در خوابگاه‌ها

وی اجرای اردوهای اجرا شده در زمینه‌های زیارتی، راهیان نور تفریحی و… از دیگر اقدامات در راستای بهینه‌سازی اوقات فراغت دانشجویان دانست و افزود: دانشجویان به صورت ۱۰۰ درصدی در خوابگاه‌ها ساماندهی شدند و این دانشگاه از نظر خوابگاه دختران وضعیت خوبی دارد همچنین اگر ۶۰ واحد دیگر به خوابگاه متأهلین افزوده شود دانشگاه علوم پزشکی همدان از دانشگاه‌های پیشرو خواهد بود.

پیش‌بینی تعداد ۷ هزار و ۳۴۵ نفر دانشجو در سال ۱۴۰۲

رئیس دانشگاه، توسعه سطح امکانات فرهنگی و رفاهی را از اولویت‌های کاری دانست و گفت: هم‌اکنون بیش از ۷ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل است همچنین بیش از ۵۰۰ نفر دانشجوی خارجی نیز در دانشگاه حضور دارند و تعداد ۷ هزار و ۳۴۵ نفر دانشجو در سال ۱۴۰۲ پیش‌بینی شده است.

وی برنامه‌ریزی در مورد گردشگری سلامت را در دستورکار دانست و گفت: برای گردشگری سلامت در بیمارستان‌های مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برنامه‌ریزی شده است.

مجذوبی با بیان اینکه تعداد بیماران بین المللی پذیرفته شده قابل قبول نیست، گفت: باید قدمهای بزرگی در بین‌المللی‌سازی دانشگاه انجام شود و به این منظور مشورت‌های لازم از وزارت متبوع دریافت شده است.

وی اقدامات انجام شده در حوزه خیرین سلامت را برشمرد و افزود: مشارکت خیرین در سال ۱۴۰۱ به ۴ میلیارد و ۵۰۰ رسیده است.

رئیس دانشگاه خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی همدان از نظر نسبت نیروی انسانی در حوزه‌های مختلف ازجمله پرستاری به تخت یا دندانپزشکی در میانه استانداردهای کشوری قرار دارد.

افتخارات دانشگاه علوم پزشکی همدان

وی راه‌اندازی آزمایشگاه مرجع بهداشتی، مدیریت اختلالات اوتیسم به طور انحصاری در کشور و تهیه اطلس خودکشی و تعیین نقاط پرخطر رفتار خودکشی و خرید تجهیزات پزشکی از بودجه محرومیت‌زدایی، افتتاح سلامتکده، راه‌اندازی مرکز پالس‌ترابی بیمارستان بعثت، راه‌اندازی کلینیک توانبخشی لنف آدم، راه‌اندازی درمانگاه بیماران cf طبق اساسنامه بیماران صعب‌العلاج و نصب و راه‌اندازی دزیمتری مرکز سرطان همدان و راه‌اندازی بخش‌های مهندسی بافت و آنالیز پروتئین و توسعه بخش‌های کشت سلولی را جزو افتخارات دانشگاه دانست.

مجذوبی، به اجرای طرح دارویار از ۲۳ تیرماه سالجاری و موانع و چالش‌های اجرای این طرح اشاره کرد.

وی با یادآوری اینکه در حوزه جمعیت اقدامات خوبی ازجمله برگزاری همایش نبض زندگی در راستای ترویج جوانی جمعیت اجرا شد، تاکید کرد که زن را به عنوان محور خانواده احیا شود و از دوره طلایی به بهترین شکل ممکن استفاده شود.

رئیس دانشگاه، طراحی و اجرای فرآیندهای ارزیابی عملکرد مدیریت به منظور مشخص شدن نقطه قرارگیری فعلی را از اقدامات بااهمیت انجام شده عنوان کرد.

وی یکی از مهمترین برنامه‌های آینده دانشگاه را شامل تولید دارو در استان خواند و گفت: تولید دارو با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و با نگاه ویژه به حوزه داروی گیاهی انجام می‌شود.

دکتر مجذوبی، تجهیز و بهره‌برداری از بیمارستان اکباتان همدان مورد توجه است، ابراز امیدواری کرد که این بیمارستان بزودی به بهره‌برداری برسد.

فعالیت مرکز منوپوز در مرکز آموزشی درمانی فاطمیه

وی از تدارک امکانات لازم برای راه‌اندازی بخش‌های پیوند استخوان، بخش‌های پیوند استخوان، توسعه مراکز درمان ناباروری، تکمیل مرکز سرطان و راه‌اندازی مرکز جامع سالمندان دیابت خبر داد و گفت: مرکز منوپوز در استان همدان در مرکز آموزشی درمانی فاطمیه راه‌اندازی شده و آماده ارائه خدمات به مردم استان است.

بین المللی‌سازی دانشگاه در سال ۱۴۰۲

رییس دانشگاه، با اشاره به استقلال ساختاری تشکلات پردیس بین‌الملل دانشگاه گفت: سال ۱۴۰۲ یکی از ماموریت‌های مهم بین المللی‌سازی دانشگاه است.

وی با بیان اینکه موضوع پزشک خانواده بزودی ابلاغ می‌شود، گفت: اجرای نظام ارجاع الکترونیک و برنامه پزشک خانواده نیازمند برنامه‌ریزی ملی برای تامین منابع انسانی و فیزیکی است.

احداث بیمارستان ۱۰۰۰ تخت خوابی

مجذوبی به تشریح اقدامات انجام شده برای پیگیری زمین مورد نیاز برای احداث بیمارستان ۱۰۰۰ تخت خوابی پرداخت و گزارشی از اقدامات ارائه شده بیان کرد و برگزاری جلسه‌ای برای نهایی شدن زمین این بیمارستان را خواستار شد.

شبانه‌روزی کردن قرائت خانه و سالن مطالعه و تلاش برای هوشمندسازی دانشگاه از دیگر اقداماتی بود که توسط مجذوبی مطرح شد.

نماینده ولی‌فقیه در دانشگاه‌ها نیز در ادامه گفت: ارتباط سازنده استاد و دانشجو فرصتی ارزشمند برای تربیت نیروی انسانی توانمند است.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر رستمی در این نشست حضور دولت مردمی، انقلابی و همراه با آرمان‌های امام (ره) را از ظرفیت‌های مهم کشور عنوان کرد و توضیحاتی در مورد شرایط عمومی دنیا با توجه به جریان بهم پیوسته رسانه‌ای و اثرگذاری آن بر شناخت، روایت و باور افراد و افول نظام سلطه بیان کرد.

اهمیت تعامل دانشجویان با اساتید

وی با اشاره به اهمیت فضای دانشگاه؛ ارتباط نزدیک دانشجویان با اساتید و برگزاری اردوها را بااهمیت دانست و گفت: جریان دانشگاه آگاه و دارای اشراف بوده و محیط کلاس و ارتباط با اساتید در فضای حقیقی بر دانشجویان تاثیر بسیاری می‌گذارد.

نماینده ولی‌فقیه در دانشگاه‌ها از مسئولان دانشگاه درخواست کرد که موضوعات و نگرانی‌ها را با ارائه مستندات به وی منتقل کنند.

وی افزود: انواع مسائل مرتبط با دانشگاه علوم پزشکی همدان به صورت شبانه‌روزی و در صورت نیاز با جریان کلامی پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه طبق بررسی‌های انجام شده یک میلیارد تومان از هزینه کشور برای هر دانشجوی دکتری در نظر گرفته می‌شود، توجه هر چه بیشتر مسئولان به حفظ سرمایه‌های اجتماعی را خواستار شد.

در این جلسه برخی از اساتید حاضر در نشست به بیان دیدگاه‌ها و دغدغه‌های خود در حوزه‌های مختلف دانشگاه پرداختند.

استاندار همدان نیز در ادامه بیان کرد: یک هزار و ۳۳۵ میلیارد برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام علوم پزشکی همدان در نظر گرفته شد

علیرضا قاسمی فرزاد گفت: دولت سیزدهم برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام در این استان بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان تعریف کرده و فقط در دانشگاه علوم پزشکی همدان و مجموعه درمانی یک هزار ۳۳۵ میلیارد در نظر گرفته شده است.

وی افزود: اقدامات دولت سیزدهم در فشار تحریم‌ها انجام شده و طبق تاکیدات مقام معظم رهبری جهاد تبیین باید مورد توجه باشد و در مورد کارهای انجام شده خودسانسوری نکرده و اطلاع‌رسانی شود.

استاندار همدان با اشاره به اینکه متخصصان دانشگاه علوم پزشکی همدان در موضوع انتقال و تامین آب همدان پای کار بود، توضیحاتی در مورد مراحل انتقال، تامین تجهیزات و فضای روانی آن مقطع بیان کرد.

وی با تاکید بر اینکه دولت و حاکمیت در دولت سیزدهم از یکدیگر جدا نیستند افزود: در ایام دهه فجر در اقصی نقاط استان ۹۵۶ پروژه افتتاح و ۱۵۰ پروژه در بخشهای مختلف کلنگ زنی شد.

قاسمی‌فرزاد، اقدامات کارکنان حوزه سلامت صفحه درخشان و شفافی را در پیش روی مردم کشور و جهانیان گشود و اقدامات پزشکان و پرستاران نشان داد که آنان تا پای جان آماده فداکاری هستند.

وی، تلاش‌ها و زحمات مسئولان و کارکنان دانشگاه را در سطح کلان نشأت گرفته از برنامه‌های دولت سیزدهم دانست و گفت: ویروس کرونا با همراهی همه اقشار مردم و با محوریت و حضور میدانی کادر درمان ریشه کن شد.

استاندار همدان یادآور شد که جلسه ستاد ملی کرونا به ریاست رییس جمهور در از بین رفتن ویروس کووید بسیار موثر بود.

وی، واکسیناسیون کرونا را افتخاری بااهمیت برای کشور خواند و گفت: کشور ایران تحت شدیدترین و ظالمانه ترین تحریم‌ها با دانش محققان در مقابله با کرونا بر دیگر کشورها پیشی گرفت.

قاسمی‌فرزاد با تاکید بر اینکه ما در همه عرصه‌های علمی و فناوری ما پیشگام هستیم، توجه هر چه بیشتر به مباحث رسانه‌ای، اطلاع رسانی و جهاد تبیین را خواستار شد.

وی اضافه کرد: کشور ایران در همه زمینه‌ها قوی است و در حوزه اقتصاد بنیه علمی ضعیفی وجود دارد که برخی ساختارهای در هم تنینده به ارث رسیده باید جراحی شود تا ایران از کشورهای با صلابت باشد.

استاندار همدان با یادآوری اینکه مردم قدرشناس کشور با وجود همه مشکلات در ۲۲ بهمن‌ماه به صحنه آمدند، این حماسه را مرهون لطف خدا، رهبری حکیمانه مقام معظم رهبری و دلسوزی رییس جمهور دانست.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1072090